EAS

EAS ja Euroopa Regionaalarengu Fond toetab Schöttli Keskkonnatehnika AS digitaalse valmisoleku hindamise, digitaliseerimise teekaardi koostamise ja digiülemineku strateegia loomise projekti summas 14 400 eurot.

Kaitse korrosiooni ja katlakivi vastu

Katlakivi

Katlakivi teke kareda vee mõjul

Katlakivi on majapidamistes üks tüütuim probleem, mis tekib veega kokkupuutuvatele pindadele ja koduseadmetesse. Selle põhjustajaks on Eesti kare vesi, mis sisaldab palju lahustunud soolasid. Lisaks veetorude ummistustele, tõstab katlakivi ka seadmete energiatarvet ja vähendab nende eluiga.
Mis on katlakivi?
Katlakivi on karbonaatidest koosnev sade, mis tekib karedat vett kuumutades. Karbonaadid on keemilised elemendid, mida leidub looduslikes vetes ja kraanivees. Seega tekib eriti palju katlakivi pindadele, mis puutuvad tihedalt veega kokku- boilerid, veekeetjad, pesumasinad jpt. Kuigi Eestis kasutusel olev tarbevesi on Maailma Terviseorganisatsiooni rangetele nõuetele vastav, ei laiene piirangud kaltsiumi ja magneesiumi sisaldusele vees, kuna kare vesi ei ole inimese tervisele kahjulik. Seevastu on see kahjulik meie kodumasinatele, kuhu hakkab katlakivi ajapikku kogunema ja lõpuks põleb seade või selle küttekeha läbi. Selle kogunemisel võib masin olla palju energiakulukam, kuna katlakivi toimib omamoodi soojusisolaatorina, mis põhjustab elektriarve kasvu- 1 mm tõstab energiaarvet vee kuumutamisel 10%, 1 cm kiht aga juba 50%.

Katlakivi eemaldamine

Katlakivi annab õnneks üsna lihtsasti koduste vahenditega eemaldada. Kodumasinate puhastamise jaoks on kõige lihtsam ja käepärasem vahend äädikas. Turul on ka tohutult palju erinevaid katlakivi eemaldamiseks mõeldud tooteid, mis kõik lubavad teha imesid. Kõige parem eemaldamise vahend on kindlasti aga kohe alguses vältida katlakivi teket. Seda saab teha läbi vee pehmendamise või töötlemise Permasolvent-Primusega . Saksamaal on loodud ja patenteeritud ainulaadse elektrolüütilise kareduse neutraliseerimiseks mõeldud seade Permasolvent-Primus. Toimiv protsess on keerukas, kuid efektiivsus majapidamises kasutatavate seadmete kaitseks on suurepärane ja suureks eeliseks on asjaolu, et veest ei võeta ära tervislikke mineraalne ning seade ei vaja regenereerimiseks soola. Schöttli pakub paindlikku võimalust soetada kareda vee puhul veepehmendid erinevate suuruste, töövõimsuste ja töömeetoditega. Meie tootevalikust leiab parima lahenduse nii väikemajapidamised kui ka suuremad tööstused. Katlakivi ära hoidvate või pehmendusseadme soetamine on ülimalt tasuv investeering, sest kodumasinate ja tööstusseadmete eluiga pikeneb ning ei ole vaja pidavalt silma peal hoida selle tekkel. Samuti ei pea pidevalt kahjulike kemikaalidega seadmeid puhastama.

Korrosioon – teine ohtlik vaenlane

Erinavad metallid on keskkonnamõjudele eriti hapniku ja vee koosmõjule avatud ning metalli pinnale tekivad erinevad ühendid, mistõttu ajapikku metalli pind tuhmub, kattub ebaühtlaste kihtidega ning lõpuks hävib. Korrosiooni tulemusena metallist eseme omadused muutuvad. Raua pinnale tekib roostekiht, hõbe muutub tumedaks, vask kattub rohelise kihiga ja alumiiniumi tuhmub.

Mis on korrosioon?

Korrosioon ehk korrodeerumine on keemiliste ühendite, kivimi, koe või materjali osaline häving keskkonnas toimuvate keemiliste reaktsioonide tõttu. Üldises kontekstis tähendab korrosioon hapniku toimel metalli oksüdeerimist. Kõige tuntum korrosiooni vorm on rooste, mis tekib raua ja rauasulamite pinnale. Peale õhu aga tekitavad korrosiooni veel niiskus, pinnas ja vesi (eriti soolane vesi).

Metallide korrosioon

Metall muutub keskkonna mõjul korrodeerudes metalliühendiks ehk metall läheb püsivamasse olekusse. Metallide korrodeerumist kiirendavad erinevad kekkonnast tulenevad mõjutused, nagu näiteks temperatuuri tõus, happeline keskkond ja erinevad lisandid metalli koostises. Eristatakse kahte liiki korrosiooni: keemiline ja elektrokeemiline. Keemiline korrosioon tekib veevabas keskkonnas ning on vähem levinud kui elektrokeemiline korrosioon, mis tekib metalli kokkupuutumisel elektrolüüdilahusega (looduslik vesi) või kahe kontaktse metalli olemasolul.
Metalli kahjustumist ning hävimist ümbritseva keskkonna tõttu on võimalik pidurdada või suisa peatada kasutades erinevaid meetodeid. Levinuim neist on metalli pinna kaitsekihiga katmine. Schöttli pakub korrosiooni ennetamiseks erinevaid keskkonnasõbralikke lahendusi. (nagu näiteks Permasolvent Activ )

Võtke julgelt ühendust Schöttli spetsialistidega ning aitame suurima hea meelega Teil leida enda vajadustele sobivaim lahendus!

Permasolvent Aktiv korrosiooni vastu
Link
Permasolvent Primus katlakivi vastu
Link

Mustamäe tee 50, 10621 Tallinn, Estonia


Vaata kaarti suuremalt